Proslava Sv. Eustahija 2010.

Naša župna zajednica proslavila je u ponedjeljak 20. rujna 2010. jedan od svojih šest župnih blagdana, na koji se sjeća velikog ranokršćanskog mučenika sv. Eustahija, zaštitnika  lovaca, lovočuvara i šumara.  Posljednjih nekoliko godina, prije i za obnove te po obnovi ruševina zavjetne crkve sv. Eustahija, podignute još u vrijeme kuge 1348. godine na brdu Krbanu, vjernički puk naše, ali i drugih gradskih župa, ustaljuje tradicionalno hodočašće do tog bogoslužnog prostora u kojem su svoje molitve i ufanja nekad davno ostavljali stari Trogirani.

Ovogodišnja procesija, uz molitvu krunice i meditaciju, krenula je u poslijepodnevnim satima ispred naše župne crkve Gospe od Anđela na Travarici do obnovljene srednjovjekovne crkve sv. Eustahija na brdu Krbanu. Misno slavlje u crkvi sv. Eustahija, uz asistenciju našeg župnika don Stipana Bodrožića, proslavio je don Dražen Balić, župnik župe Svetog Jurja s obližnjeg Drvenika Velog, koji je tijekom procesije predvodio molitvu krunice hodočasnicima. U uvodu propovijedi don Dražen se osvrnuo na čudesno obraćenje sv. Eustahija, njegovu hrabrost i mučeničku smrt te istaknuo: – Sveti Eustahije je volio prirodu. Ovdje, na njegov spomendan, uz molitvu i u miru,  razmislimo o smislu našega života jer danas, više nego ikada, treba govoriti o očuvanju okoliša, ali i upozoravati na širenje zagađenosti. To uključuje i zatrovane međuljudske odnose koji su, na žalost, zagađeni prljavim jezikom. Psovka se raširila poput korova, a ljudska pohlepa zagađuje ono najsvetije. Koliko se god borili spriječiti ekološke katastrofe, dovoljan je samo jedan trenutak ljudske pohlepe da se, u nekim primjerima gotovo nepovratno, onečisti okoliš. Preko ovog pogleda od crkve sv. Eustahija na more, otoke, brda i cjelokupni krajolik dolazimo do tvorca koji je stvorio ovakav prostor. Ako ga zagadimo, što će ostati od Božjih tragova?! Zbog toga treba izići iz svađa, odreći se laži i prijevara, odustati od pohlepe i oholosti. Sveti Eustahije je boravio u prirodi kada mu se dogodilo obraćenje, od careva vojnika postaje Kristovim, bori se za  svoga Kralja i za Kraljevstvo koje nije od ovoga svijeta. Nastojmo u primjeru sveca kojeg danas častimo naći  i mi način kako možemo služiti Isusu i proslaviti ga našim životima! –naglasio je don Dražen te se, govoreći o čuvanju sjećanja na mučenike, spomenuo i homilije vrhbosanskog nadbiskupa kardinala Vinka Puljića prigodom nedavnog blagoslova Crkve hrvatskih mučenika na Udbini. Nakon svete mise na  nadmorskoj visini od 145 metara, odakle se pruža prekrasan pogled na panorame gradova Trogira, Kaštela i Splita,  trogirski su lovci za hodočasnike priredili zakusku, a organizirana je i prodaja  dalmatinskog autohtonog ljekovitog bilja.