Proslava blagdana sv. Marte 2010.

Naša župa je, i ove godine, 29. srpnja proslavila blagdan naše suzaštitnice sv. Marte u Bijaćima, na povijesnom lokalitetu prvog spomena Hrvata. U dvorištu pred starom crkvom sv. Marte misu je, s početkom u 18.30 sati, predvodio gospićko-senjski biskup mons. dr. Mile Bogović u nazočnosti pestotinjak vjernika iz naše župe, ali i okolice. Posebno zadovoljstvo zbog biskupova dolaska baš na ovaj povijesni lokalitet izrazili su naš župnik don Stipan Bodrožić te župni vijećnik Tomislav Perić srdačno ga pozdravivši. Ponesen oduševljenjem zbog kraja u kojem gostuje, kao i samim blagdanom, biskup nije štedio riječi u svojoj propovijedi potaknutoj već svima poznatom pričom iz Evanđelja po Luki, kako su Lazarove sestre Marija i Marta dočekale Isusa. Mons. Bogović je kazao: “Marta je Isusa dočekala kao dragoga gosta, pa je sve radila da mu ugodi i bude dobra domaćica, a Marija ga je primila kao učitelja i koristila je svaku priliku da od njega nešto nauči. I jedno i drugo jest dobro, ali Isus reče da je Marija izabrala bolji dio. Na Martu i Mariju treba gledati ne samo kao na dvije osobe, nego kao na dvije vrline koje su potrebne svakomu čovjeku, a pogotovo onome koji želi biti u Kristovu društvu. Zanimljivo je da su naši knezovi posvetili svoju crkvu sv. Marti radnici. Zacijelo su navjestitelji po dolasku na hrvatsko područje preporučili da nije dobro držati se samo mača i koplja, oružja za rat, potrebno je uzeti i oruđe za rad, steći radne navike i po njima stjecati sve potrebno za život, ne samo za sebe, nego i za druge. Bilo je mnogo naroda koji su prošli ovim putovima, neki nisu znali odložiti koplje i mač, i ti su nestali. Treba se prihvatiti posla i početi izgrađivati društvo”. Neprestano je također napominjao kako se čovjek ne može osloniti samo na rad jer se u tome može izgubiti i zaglibiti toliko duboko da više ne vidi ni ljude oko sebe ni, na koncu svega, samog sebe. Misu su također svojom pjesmom uveličali, ujedinjeni u jedan zbor, župni zborovi iz Planog i Trogira te VIS “Emaus”. Misno slavlje kraju je priveo župnik don Stipan prvenstveno zahvalivši mons. Bogoviću, a onda i svim vjernicima što su svojom nazočnošću i ove godine iznova učinili svečanim blagdan sv. Marte.