Proslava blagdana Gospe od Anđela 2011.

U crkvi Gospe od Anđela započela je 31. srpnja  trodnevna duhovna priprava za blagdan naše zaštitnice Gospe od Anđela. Duhovnu obnovu koja se sastojala od večernjih razmišljanja i misnih slavlja predvodio je bivši generalni vikar zadarske nadbiskupije i župnik zadarske župe Kraljice mira, msgr. Milivoj Bolobanić.  Msgr. Bolobanić, koji je i autor knjige „Kako prepoznati zamke zloga“ otvoreno ukazuje na opasnosti koje prijete od bavljenja okultnim i magijskim praksama i konstatira: „Svjestan sam da će ova knjiga izazvati burne reakcije mnogih. Svjestan sam da će Sotona, čija se djela ovim putem razotkrivaju i kome se otima plijen, pobjesniti i da će pokušati s novoosmišljenim zamkama ljude zavesti da ne bi spoznali istinu.“img_1291-medium

Nakon trodnevne duhovne priprave, msgr. Milivoj Bolobanić predvodio je i koncelebrirano misno slavlje na sam blagdan naše nebeske zaštitnice, 2. kolovoza. Dvorište župne crkve bilo je premalo da bi primilo mnogobrojne vjernike koji su prisustvovali najsvečanijem danu naše župe. Misno slavlje započelo je tradicionalno procesijom ulicama naše župe u kojoj su kip naše nebeske zaštitnice ponosno nosile 4 majke: Marija Ivković, _______ Maljković,Zdenka Matek i Alenka Zulim.

Msgr. Bolobanić  se u svojoj nadahnutoj homiliji osvrnuo na mnogobrojna marijanska svetišta i crkve koje svjedoče o štovanju Blažene Djevice Marije u našoj zemlji. Ako su točna zapažanja koja govore da se posljednjih godina sve više ljudi okuplja u svetištima onda smo u teškom razdoblju, jer se ljudi uvijek više utječu Blaženoj Djevici Mariji onda kad im je teško.

Fizička zla koja prijete čovječanstvu kao da su se istrgla iz čovjekove kontrole; pronevjere, krađe, gotovo 50% djece u siromašnim zemljama umire od gladi, a najveći dio novca ide za naoružanje.  U takvim teškim situacijama, ljudi se okreću raznoraznim vračarima koji ih bacaju u još težu situaciju. U ovom kaosu pojavljuje se Marija i  želi naš pogled svrnuti na sebe i svog Sina. Marija želi upozoriti čovjeka da je najveća blokada to što smo mislili da svoje probleme možemo riješiti bez Boga. Ne može se svijet graditi bez Boga!

Msgr. Bolobanić naglašava da moramo biti trijezni i spoznati da se radi o unutarnjoj obnovi čovjeka. Upravo iz tog razloga Marija nas poziva da usmjerimo svoj pogled na njenog Sina. Marijina poruka nije očaj, ona se pojavljuje kad je kriza najveća i baš tada nudi nadu. Kada je tama najveća onda je prisutnost Božja najveća, zbog toga nam ne preostaje drugo nego okrenuti se Bogu.

Na kraju nadahnjujuće trodnevne duhovne obnove i misnog slavlja na sam blagdan svatko je mogao lako pronaći zaključak. Molitva je prostor kroz koji Bog može dijeliti svoje darove čovječnosti, i zato je molitva najvažnija stvar na svijetu. Ne ostaje nam drugi izlaz osim molitve. Treba pasti na koljena i početi vapiti, treba se obratiti Majci za pomoć. Zamolimo je da nama i našim obiteljima isprosi milost obraćenja i povjerenja u Božju providnost koja jedina može donijeti mir, ljubav i spasenje čovjeku!

Marijo, Gospe od Anđela, moli za nas!

Tina Šarić