Poziv župljanima na proslavu 800 godina prvog franjevačkog samostana i crkve Gospe od Anđela u Trogiru

Hvaljen Isus i Marija!

Dragi župljani!
Pred nama su izuzetno važni dani i događaji za našu župnu zajednicu, koji će zasigurno obilježiti ovu godinu, ali i svih 45 godina otkada postoji naša župa. Dapače, proslava 800 godina od gradnje prvog franjevačkog samostana u Hrvatskoj, naše Gospe od Anđela, ostat će ne samo za Trogir, nego i za cijelu Hrvatsku, uistinu veliki i povijesni događaj. Stoga smo ponosni i sretni kao generacija koja će proslaviti ove veličanstvene događaje, kada će nam u trajni posjed pripasti relikvije jednog od najvećih svetaca Katoličke Crkve, svetog Franje Asiškoga. Ovo je doista milosno vrijeme za našu župu!

Sigurni smo da vas većina već zna kako je prvi franjevački samostan dao podići sam sv. Franjo tijekom svog boravka u našem gradu 1212. godine! Taj samostan, koji je izgrađen na mjestu naše današnje župne crkve, prvi je franjevački samostan u Hrvatskoj te prvi uopće kojeg je sv. Franjo osnovao van Italije. Ovo je iznimno važan podatak ne samo za našu župu, nego i za naš grad, a usuđujemo se reći i za cijelu domovinu. Biti prvi u nečemu velika je stvar, a činjenica da je jedan od najvećih svetaca Katoličke Crkve hodao ulicama našega grada je nešto na što smo iznimno ponosni.

Gore spomenutim događanjima želimo se pohvaliti onim što nitko nema, ali ne zbog samohvale nego zbog same činjenice da je ovdje kolijevka franjevačke prisutnosti u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, te još više istaknuti i potaknuti u crkvenim i društvenim krugovima ovu hvale vrijednu spoznaju da smo prvi u svijetu. Stoga, ne bez razloga, crkvu Gospe od Anđela u Trogiru zovu i „Hrvatskom porcijunkulom“, a što sve nas čini još više posebnima, ali i obveznima, da čuvamo i sačuvamo za buduće generacije uspomenu na dolazak svetog Franje u Trogir, podizanje prvog samostana i crkve Gospe od Anđela, kao i na ovu veliku obljetnicu koju slavimo.

Sve ovo navedeno čini nas pozvanima obilježiti ovu veliku obljetnicu na dostojan i svečan način. Stoga naša župa u suradnji s Hrvatskim institutom za povijest, Hrvatskim mariološkim institutom, Muzejem grada Trogira, Društvom za zaštitu kulturnih dobara Trogira „Radovan“ te Ogrankom Matice hrvatske u Trogiru organizira međunarodni znanstveni skup pod nazivom „OSAM STOLJEĆA ŠTOVANJA GOSPE OD ANĐELA I PRVOG FRANJEVAČKOG SAMOSTANA U TROGIRU“.

Međunarodni simpozij održat će se 18. i 19. listopada 2018. u Trogiru. Ovo je uistinu važan događaj što potvrđuje i dolazak brojnih uvaženih gostiju iz Hrvatske i inozemstva. Uz poznate i ugledne franjevce iz Rima i Asiza, iznimno smo počašćeni što će na simpozij doći i predsjednik Međunarodne papinske marijanske akademije iz Vatikana, izaslanik generalnog ministra reda franjevaca konventualaca iz Rima, Generalni postulator iz Rima, koji odobrava davanje relikvija našoj župi, provincijali franjevačkih provincija u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, saborski zastupnici, okolni gradonačelnici i načelnici te neki od predstavnika Republike Hrvatske u Europskom Parlamentu. Cijeli događaj organizira se pod visokim pokroviteljstvom hrvatske predsjednice Kolinde Grabar Kitarović! Uz visoko pokroviteljstvo Predsjednice Republike, koju također očekujemo na našoj proslavi, važnost ovih događaja prepoznali su i prihvatili pokroviteljstvo Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Ministarstvo kulture te naša Splitsko-dalmatinska županija.

Osim predavanja brojnih predavača, tijekom simpozija ćemo u dvorištu naše župne crkve postaviti kip sv. Franje u prirodnoj veličini. Kao krunu ovog događaja, drugog ćemo dana, 19. listopada, navečer zajedno sa svim gostima i predavačima slaviti svetu misu tijekom koje će naša župa primiti relikvije sv. Franje Asiškog, što će biti trajni spomen na boravak dragog nam sveca u našem gradu, ali i trajna uspomena na cijeli ovaj događaj. Isto tako, ovom prigodom ćemo jednom spomen-pločom obilježiti da je u našoj župnoj crkvi pokopan Trogiranin Ivan Ćipiko, zadarski nadbiskup (+1504.). Kako su samostan i crkva više puta kroz svoju povijest bili rušeni, ne zna se gdje je točno nadbiskupov grob, ali se iz povijesnih izvora zna da je zatražio, što je i učinjeno, da ga se pokopa u Trogiru, u crkvi Gospe od Anđela.

Dragi župljani! Sve ovo što će se u listopadu događati u župi, bez obzira na sve navedene goste i uzvanike, nema smisla ako njima ne prisustvujete vi. Vi ste živa Crkva i vi svjedočite da je naša zajednica uistinu živa i radosna! Stoga vas ovom prigodom pozivamo da se odazovete na sva događanja, a na poseban način da budete dio svete mise i svjedočite još jednom povijesnom događaju. Svakako, pozovite i svoje susjede, rodbinu i prijatelje, da se zajedno s nama raduju ovim velikim i povijesnim trenucima za našu generaciju.

Ovim putem želim izraziti zahvalnost ravnateljima/icama osnovne i srednjih škola na području naše župe, koji su rado prihvatili da se na dan ove velike proslave (petak 19. listopada), nastava u popodnevnoj smjeni završi do 17.30 sati, kako bi sva djeca i mladi mogli prisustvovati ovom svečanom i velikom događaju za sve nas.

Naši davni preci bili su svjedoci dolaska sv. Franje u naš grad, a mi imamo priliku biti svjedoci još jednog povijesnog trenutka – dolaska relikvija sv. Franje Asiškog u našu župu. Prije 800 godina sveti je Franjo šetao ovim puteljcima i poljima, našim ulicama i gradom, a sada će ponovno prošetati zajedno s nama, u svojim relikvijama istim tim puteljcima i uličicama, našom župom i gradom Trogirom.

Neka našu župu i sve vas prati zagovor naše Nebeske Majke Gospe od Anđela, neka vam isprosi sve milosti i usliši sve molitve i vapaje koje joj upućujete. Isto tako, neka vas prati zagovor ovog velikog i divnog sveca svetog Franje, koji je svojom prisutnošću prije 800 godina blagoslovio naš grad i sve njegove stanovnike, a neka to svojim dolaskom učini i danas!

Bogu na slavu, a nama na spasenje!

Don Stipan, župnik